BMW R 1200 GS - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 BMW R 1200 GS is a versatile adventure touring enduro designed for riders seeking capability both on and off-road. Its 1170cc boxer twin delivers 123 horsepower with impressive torque through a six-speed gearbox and shaft drive, paired with advanced fuel injection and liquid cooling. Best known for its durability, comfortable ergonomics, and proven off-road prowess, it remains an iconic choice for long-distance adventure travel.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2013 |
| Model | BMW R 1200 GS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Greenhouse gases | 95.8 CO |
| Fuel consumption | 4.13 litres/100 km (24.2 km/l or 56.95 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Oil lubricated clutch, hydraulically operated |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMS-K+ digital engine management with electromotive throttle actuator |
| Bore x stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 124.75 Nm (12.7 kgf-m or 92.0 ft.lbs) @ 6500 |
| Power | 123.37 |
| Engine type | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Capacity: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Rear brakes diameter | 276 mm (10.9 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS: |
| Front brakes diameter | 305 mm (12.0 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear tyre dimensions | 170/60-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-19 |
| Rear suspension travel | 201 mm (7.9 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front suspension travel | 191 mm (7.5 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Two-section frame, bolted on rear frame, load-bearing engine |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Wheelbase | 1,506 mm (59.3 inches) |
| Overall width | 953 mm (37.5 inches) |
| Overall length | 2,210 mm (87.0 inches) |
| Overall height | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Seat height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 238.1 kg (525.0 pounds) |
Other specs | |
| Reserve fuel capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Wheelbase | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Dry weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm. Extreme Tech Mono Shock fully adjustable, |
| Front wheel travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | Swing arm. Monoshock, Pull-Rod Extreme Tech, fully adjustable (Preload - External Hydraulic device, Compression, Rebound, |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Max RPM RPM | 9000 |
| Engine details | Ducati 90 degree L-Twin |
| Capacity: | 1079.00 ccm (65.84 cubic inches) |
| Model | Bimota Tesi 3D Naked |
| Color options | Red, blue, white, grey |
| Electrical | 12 V / 11,8 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
⚠ Safety Recalls (2)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2011-2014 S 1000 RR/R/ HP4, R 1200 GS/GS Adventure/R/RT, K 1300 S, K 1600 GT/GTL/GTL Exclusive and 2014 R nine T motorcycles. The fuel pump, and auxiliary fuel pump in certain models, may crack and leak fuel during vehicle operation.
Risk: A fuel leak, in the presence of an ignition source, may result in a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the fuel pump, free of charge. The recall began March 17, 2021. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2013 R 1200 GS motorcycles manufactured November 2012 through August 2013. Pressure inside the transmission may cause the transmission output seal to be pushed out of place.
Risk: If the output seal ring is pushed out of its proper position, oil may leak from the transmission onto the rear tire, increasing the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will fit a bracket to prevent the transmission seal from being pushed out of position, free of charge. The recall began on June 17, 2014. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →















Please Login or Register if you would like to leave a comment.