Kawasaki Rouser 200NS - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Kawasaki Rouser 200NS is a lightweight commuter bike designed for budget-conscious riders in developing markets. Known for its fuel efficiency, comfortable ergonomics, and reliable electric start, it excels as an affordable daily transportation solution. The bike combines practical features like disc brakes and capable suspension with an accessible price point.
2020
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Kawasaki Rouser 200NS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 136.0 km/h (84.5 mph) |
| Torque | 18.3 Nm (1.9 kgf-m or 13.5 ft.lbs) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Power | 24.1 Horsepower">HP (17.6 Kilowatt">kW)) @ 9750 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 199.5 ccm (12.17 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Nitrox Mono Shock Absorber with Piggy Back Gas Canister |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Ground clearance | 167 mm (6.6 inches) |
| Overall width | 804 mm (31.7 inches) |
| Overall length | 2017 mm (79.4 inches) |
| Overall height | 1195 mm (47.0 inches) |
| Weight incl. oil, gas, etc | 145.0 kg (319.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in the Philippines by Kawasaki and Bajaj. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, orange |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.