Adly Thunder 50 - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Adly Thunder 50 is a lightweight automatic scooter ideal for new riders and urban commuters. Powered by a simple air-cooled 50cc single-cylinder engine, it delivers modest performance suitable for city riding and short trips. Known for its reliability and ease of use, this practical scooter prioritizes accessibility over performance.
2009
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Starter | Electric & kick |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression | 7.2:1 |
| Torque | 0.57 |
| Power | 3.70 |
| Stroke | 2 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 49.26 ccm (3.01 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Overall length | 1,780 mm (70.1 inches) |
| Overall height | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Dry weight | 77.0 kg (169.8 pounds) |
Adly Thunder 50 dimensions and frame | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Hydraulic Shock Absorber |
| Front suspension | Up side Down Grease Shock Absorber |
| | |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.0481 HP/kg |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2009 |
| Model | Adly Thunder 50 |
Other specs | |
| Color options | Blue |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.