Adly Thunder Bike 125 - 2007 Specifications and Reviews
The 2007 Adly Thunder Bike 125 is an automatic scooter ideal for budget-conscious urban commuters and novice riders. Its lightweight 90kg frame and modest 8.6hp output prioritize fuel efficiency and ease of handling over performance. Known for reliable everyday transportation, it combines practical automatic transmission with dual electric and kick starting convenience.
2007
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2007 |
| Model | Adly Thunder Bike 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Starter | Electric & kick |
| Ignition | CDI |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Power | 8.60 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Overall width | 675 mm (26.6 inches) |
| Overall length | 1,780 mm (70.1 inches) |
| Overall height | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Dry weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
Adly Thunder Bike 125 dimensions and frame | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension | Hydraulic Shock Absorber |
| Front suspension | Up side Down Grease Shock Absorber |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.0956 HP/kg |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.