Aprilia RS 50 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Aprilia RS 50 is an entry-level sportbike designed for new and younger riders seeking an agile, lightweight performance machine. Known for its sharp styling and responsive handling, this 50cc motorcycle excels as a learner-friendly platform with manageable ergonomics and accessible power delivery. Its compact dimensions and 132kg curb weight make it ideal for city commuting and weekend riding confidence building.
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 57.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.48 litres/100 km (40.3 km/l or 94.85 mpg) |
| Driveline | Primary drive: Gears. Ratio: 21/78. Final drive: Chain. Ratio: 14/53 |
| Clutch | Multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Automatic mixer |
| Ignition | Elettronica C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor. Dell’Orto PHVA - Ø14 |
| Bore x Stroke | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 50.0 ccm (3.05 cubic inches) |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Aprilia RS 50 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Radial caliper with two 28 mm opposed pistons |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/80-17 |
| Rear wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Asymmetrical swingarm |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 40 mm upside down fork |
| Frame type | Aluminium perimeter frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 1965 mm (77.4 inches) |
| Overall height | 1138 mm (44.8 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 132.0 kg (291.0 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | Battery: 12V – 4Ah |
| Starter | Electric |
| Color options | White,/Silver/Red/Black |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.