BMW R 1200 RT - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 BMW R 1200 RT is a sport touring motorcycle designed for riders seeking long-distance comfort with dynamic handling. Powered by a 1170cc boxer engine producing 108 horsepower, it excels at highway cruising while maintaining agility in curves. Known for its reliable shaft drive, comprehensive electronics, and upright riding position, the R 1200 RT remains the benchmark for practical sport touring.
About the BMW R 1200 RT
The 2010 - 2013 BMW R1200RT benefits from numerus minor tweaks compared to the previous version. These include minor styling changes, switch gear (including conventional indicators), revisions to the screen and cockpit designs and location of the hydraulic fluid reservoirs.
The new model had the same engine delivering the same horsepower, but delivers more torque at 88 lbfâ‹…ft, and higher engine speed of 8,500 rpm, also it is fitted with double overhead camshafts that were first seen on the BMW HP2 Sport
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2010 |
| Model | BMW R 1200 RT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Greenhouse gases | 83.5 CO |
| Fuel consumption | 3.60 litres/100 km (27.8 km/l or 65.34 mpg) |
| Clutch | Two-section frame consisting of front and rear sections, load bearing engine-gearbox unit |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection/BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, twin-spark ignition |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 6000 |
| Power | 108.62 |
| Engine type | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Capacity: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.2° |
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load bearing engine-gearbox unit |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Fuel capacity | 27.00 litres (7.13 gallons) |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Overall width | 905 mm (35.6 inches) |
| Overall length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4743 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Dry weight | 229.0 kg (504.9 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Light gray, gray, silver, polar |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More BMW Motorcycles
⚠ Safety Recalls (3)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2009-2011 K1300 (S, GT), 2010-2011 S1000 RR, 2005-2011 R1200 (GS, GS Adventure, R, RT, S, ST), 2006-2010 HP2 (Enduro, Megamoto, Sport), 2005-2008 K1200 (R, R Sport, S, GT), and 2012 K1600 (GT, GTL) motorcycles that were repaired under recall 13V-617 with the support ring remedy and where the fuel pump was not replaced at a later date. This recall involves the fuel pump, and also the auxiliary fuel pump as applicable. The affected motorcycles have a fuel pump flange that may crack, possibly resulting in a fuel leak while the engine is running.
Risk: A fuel leak in the presence of an ignition source can increase the risk of a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the fuel pump(s) with an improved version, free of charge. The recall began January 18, 2021. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2005-2010 R1200GS and R1200RT, 2006-2010 R1200GS Adventure, 2007-2010 R1200R, 2007 R1200S and K1200R Sport, 2005-2007 R1200ST, 2008-2009 HP2 Megamoto, 2006 HP2 Enduro, 2008-2010 HP2 Sport, 2005-2008 K1200S, 2006-2008 K1200R, K1200GT, 2009-2011 K1300S, 2010-2011 K1300R, and 2009-2010 K1300GT motorcycles. In the affected motorcycles, the rear wheel mounting flange may crack if the rear wheel mounting bolts are over tightened.
Risk: If the rear wheel mounting flange cracks, the mounting bolts may loosen and the rear wheel may not remain secured to the motorcycle, causing a loss of stability and increasing the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the existing aluminum rear wheel flange with a steel one, free of charge. The recall began on May 7, 2015. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2005-2011 model year R-model motorcycles, model year 2005-2012 K-model motorcycles, model year 2010-2011 S 1000 model motorcycles, and model year 2006-2010 HP2 motorcycles. In the affected motorcycles, the fuel pump flange (and the auxiliary fuel pump flange if equipped) could develop cracks and leak fuel.
Risk: A fuel leak in the presence of an ignition source may result in a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will either reinforce the fuel pump flange or replace the pump, as necessary, free of charge. The recall began on April 16, 2014. Owners may contact BMW customer relations at 1-800-525-7417 or email BMW at CustomerRelations@bmwusa.com.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →















Please Login or Register if you would like to leave a comment.