BMW R 1200 R - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 BMW R 1200 R is a versatile naked bike powered by a 1170cc boxer twin engine delivering 107 horsepower and strong low-end torque. Ideal for riders seeking a blend of classic styling and modern technology, it excels as a dependable everyday commuter and capable sport tourer. Known for its proven reliability, comfortable ergonomics, and practical shaft drive, the R 1200 R appeals to both experienced and intermediate riders.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2010 |
| Model | BMW R 1200 R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Greenhouse gases | 95.1 CO |
| Fuel consumption | 4.10 litres/100 km (24.4 km/l or 57.37 mpg) |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection/BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, twin-spark ignition |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 6000 |
| Power | 107.28 |
| Engine type | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Capacity: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.1° |
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections with load-bearing engine-gearbox unit |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Overall width | 872 mm (34.3 inches) |
| Overall length | 2,145 mm (84.4 inches) |
| Overall height | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5418 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Dry weight | 198.0 kg (436.5 pounds) |
Other specs | |
| Color options | White, gray, blue, black |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More BMW Motorcycles
⚠ Safety Recalls (3)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2009-2011 K1300 (S, GT), 2010-2011 S1000 RR, 2005-2011 R1200 (GS, GS Adventure, R, RT, S, ST), 2006-2010 HP2 (Enduro, Megamoto, Sport), 2005-2008 K1200 (R, R Sport, S, GT), and 2012 K1600 (GT, GTL) motorcycles that were repaired under recall 13V-617 with the support ring remedy and where the fuel pump was not replaced at a later date. This recall involves the fuel pump, and also the auxiliary fuel pump as applicable. The affected motorcycles have a fuel pump flange that may crack, possibly resulting in a fuel leak while the engine is running.
Risk: A fuel leak in the presence of an ignition source can increase the risk of a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the fuel pump(s) with an improved version, free of charge. The recall began January 18, 2021. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2005-2010 R1200GS and R1200RT, 2006-2010 R1200GS Adventure, 2007-2010 R1200R, 2007 R1200S and K1200R Sport, 2005-2007 R1200ST, 2008-2009 HP2 Megamoto, 2006 HP2 Enduro, 2008-2010 HP2 Sport, 2005-2008 K1200S, 2006-2008 K1200R, K1200GT, 2009-2011 K1300S, 2010-2011 K1300R, and 2009-2010 K1300GT motorcycles. In the affected motorcycles, the rear wheel mounting flange may crack if the rear wheel mounting bolts are over tightened.
Risk: If the rear wheel mounting flange cracks, the mounting bolts may loosen and the rear wheel may not remain secured to the motorcycle, causing a loss of stability and increasing the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the existing aluminum rear wheel flange with a steel one, free of charge. The recall began on May 7, 2015. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2005-2011 model year R-model motorcycles, model year 2005-2012 K-model motorcycles, model year 2010-2011 S 1000 model motorcycles, and model year 2006-2010 HP2 motorcycles. In the affected motorcycles, the fuel pump flange (and the auxiliary fuel pump flange if equipped) could develop cracks and leak fuel.
Risk: A fuel leak in the presence of an ignition source may result in a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will either reinforce the fuel pump flange or replace the pump, as necessary, free of charge. The recall began on April 16, 2014. Owners may contact BMW customer relations at 1-800-525-7417 or email BMW at CustomerRelations@bmwusa.com.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.