BMW R 1200 R - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 BMW R 1200 R is a versatile naked bike powered by a 1170cc boxer engine delivering 87 hp and 119 Nm of torque. Known for its exceptional reliability, comfortable ergonomics, and shaft drive practicality, it appeals to riders seeking a dependable, accessible middleweight with classic BMW character and low maintenance demands.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2013 |
| Model | BMW R 1200 R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Greenhouse gases | 95.1 CO |
| Fuel consumption | 4.10 litres/100 km (24.4 km/l or 57.37 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMS-K+ digital engine management with overrun fuel cut-off, twin-spark ignition |
| Bore x stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Torque | 119.00 Nm (12.1 kgf-m or 87.8 ft.lbs) @ 6000 |
| Power | 87.00 |
| Engine type | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Capacity: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tyre dimensions | 180/55-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-17 |
| Rear suspension travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.1° |
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load-bearing engine-gearbox unit |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Overall width | 906 mm (35.7 inches) |
| Overall length | 2,145 mm (84.4 inches) |
| Overall height | 1,273 mm (50.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4394 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Dry weight | 198.0 kg (436.5 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm. Extreme Tech Mono Shock fully adjustable, |
| Front wheel travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | Swing arm. Monoshock, Pull-Rod Extreme Tech, fully adjustable (Preload - External Hydraulic device, Compression, Rebound, |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Max RPM RPM | 9000 |
| Engine details | Ducati 90 degree L-Twin |
| Capacity: | 1079.00 ccm (65.84 cubic inches) |
| Model | Bimota Tesi 3D Naked |
| Color options | Blue, Beige, Black/white, Silver |
| Electrical | 12 V / 14 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More BMW Motorcycles
⚠ Safety Recalls (2)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2011-2014 S 1000 RR/R/ HP4, R 1200 GS/GS Adventure/R/RT, K 1300 S, K 1600 GT/GTL/GTL Exclusive and 2014 R nine T motorcycles. The fuel pump, and auxiliary fuel pump in certain models, may crack and leak fuel during vehicle operation.
Risk: A fuel leak, in the presence of an ignition source, may result in a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the fuel pump, free of charge. The recall began March 17, 2021. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2013 C 600 Sport, C 650 GT, F 700 GS, F 800 GS, F 800 GS Adventure, F 800 GT, R 1200 R and R1200 GS motorcycles. Water may enter the side-stand switch preventing the motorcycle from starting or potentially shutting off the motorcycle while it is being ridden.
Risk: An unexpected shutdown increases the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the side-stand switch, free of charge. The recall began on April 8, 2014. Owners may contact BMW at 1-800-831-1117.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →















Please Login or Register if you would like to leave a comment.