Benelli TRK 502 - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Benelli TRK 502 is a middleweight adventure tourer designed for riders seeking accessible long-distance touring with genuine off-road capability. Known for its upright ergonomics, generous fuel capacity, and manageable power delivery, it excels at comfortable highway cruising and light trail exploration. The TRK 502 suits adventure riders prioritizing practicality and value over extreme performance.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2018 |
| Model | Benelli TRK 502 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4. Catalytic converter and oxygen sensors. |
| Clutch | Wet |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | TLI |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs) @ 4500 Revolutions">RPM |
| Power | 47.60 Horsepower">HP (34.7 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 499.60 ccm (30.49 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum alloy (optional aluminium rim spoked ) |
| Rear brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single piston calliper, ABS |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. 4-piston, ABS |
| Rear tyre | 160/60-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 45 mm (1.8 inches) |
| Rear Suspension | Rear swing arm with central shock absorber spring preload adjustable |
| Front wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Front Suspension | Adjustable Upside-down forks |
| Frame type | Trestle in steel tubes |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Wheelbase | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Overall width | 912 mm (35.9 inches) |
| Overall length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Overall height | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Alternate seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2235 HP/kg |
| Dry weight | 213.0 kg (469.6 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | White, orange, black |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.