Bimota DB10 B.Motard - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Bimota DB10 B.Motard is a lightweight sport-motard powered by Ducati's 1078cc L-twin engine, delivering 98 horsepower and 105 Nm of torque. Built for experienced riders seeking agile handling and distinctive Italian engineering, it excels in mixed road riding with its compact frame and responsive character. Best known for combining superbike performance with motard versatility and Bimota's exclusive craftsmanship.
2014
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Bimota DB10 B.Motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Clutch | Dry multidic |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Walbro |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli-45mm throttle body |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Top speed | 220.0 km/h (136.7 mph) |
| Torque | 105.00 Nm (10.7 kgf-m or 77.4 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 98.00 Horsepower">HP (71.5 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Ducati 1100DS engine. L-twin. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Forged Alluminium |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. 2-pistons, |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo, 4-pistons, 4-pads with radial Brembo calipers |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Preload-fully adjustable top and lower speed monoshock |
| Front wheel travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Front Suspension | 50mm upside-down fully adjustable forks |
| Frame type | Tubular chrome-molibdenum steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Wheelbase | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Overall width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall length | 2,045 mm (80.5 inches) |
| Overall height | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5833 HP/kg |
| Dry weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/white/green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.