Bimota DB9 Brivido - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Bimota DB9 Brivido is an Italian superbike designed for experienced riders seeking cutting-edge engineering and distinctive styling. Powered by a 1198cc Ducati V-twin engine producing 162 horsepower, it delivers thrilling performance with a 260 km/h top speed. Known for its lightweight chassis, advanced handling characteristics, and exclusive brand heritage, the DB9 Brivido appeals to collectors and performance enthusiasts who value artisanal craftsmanship over mainstream appeal.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Bimota DB9 Brivido |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Top speed | 260.0 km/h (161.6 mph) |
| Torque | 131.00 Nm (13.4 kgf-m or 96.6 ft.lbs) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Power | 162.00 Horsepower">HP (118.2 Kilowatt">kW)) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Bremo 2-pistons |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo radial, 4 pistons calipers |
| Rear tyre | 190/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Preload-fully adjustable top and lower speed monoshock |
| Front Suspension | 43mm preload -fully adjustable and DLC treated upside-down forks |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | NiCrMo4 steel and aluminium plates |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.00 litres (0.20 quarts) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Overall width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Overall height | 1,105 mm (43.5 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.9153 HP/kg |
| Dry weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/white/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.