Dafra Zig Cub 100 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Dafra Zig Cub 100 is a lightweight scooter powered by a 101.8cc single-cylinder four-stroke engine, ideal for novice riders and urban commuters seeking an economical and easy-to-handle vehicle. Its modest 7.8 hp output prioritizes fuel efficiency and reliability over performance, making it best suited for short-distance city riding and daily transportation in developing markets.
2010
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2010 |
| Model | Dafra Zig Cub 100 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | OHV |
| Fuel system | Carburettor. PZ17 |
| Bore x stroke | 49.0 x 54.0 mm (1.9 x 2.1 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Torque | 8.10 Nm (0.8 kgf-m or 6.0 ft.lbs) @ 6000 |
| Power | 7.80 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 101.80 ccm (6.21 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 2.75-17 |
| Front tyre dimensions | 2.50-17 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Wheelbase | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Overall length | 1,900 mm (74.8 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0821 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 99.2 kg (218.7 pounds) |
| Dry weight | 95.0 kg (209.4 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Red, blue, yellow, black |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.