Damon Hypersport Premier - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Ducati Hypermotard 950 RVE is a lightweight supermotard designed for aggressive urban riders and track enthusiasts seeking nimble handling and punchy performance. Its 937cc Testastretta L-Twin engine delivers 114 horsepower with responsive mid-range torque, while advanced electronics and Ride by Wire control enable confident cornering and precise throttle modulation. Best known for its versatile agility and Italian engineering, this bike excels at blending street carving with occasional track play.
General information | |
| Category | Super motard |
| Model year | 2024 |
| Model | Ducati Hypermotard 950 RVE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Double stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 118.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.10 litres/100 km (19.6 km/l or 46.12 mpg) |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53 mmThrottle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression | 13.3:1 |
| Torque | 96.0 Nm (9.8 kgf-m or 70.8 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Power output | 114.0 HP (83.2 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3-spoke forged light alloy. Pirelli Diablo Rosso III tyres. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front suspension | Marzocchi fully adjustable 45mm usd forks |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Seat height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6404 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Dry weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Ride modes. Power modes. Traction control. Wheelie control. |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | TFT colour display |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/black/white |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.