Ducati 1198 S - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Ducati 1198 S is a high-performance superbike engineered for experienced track-focused riders seeking maximum aggression and precision. Its 1198cc Desmodromic V2 engine delivers 170 horsepower with sharp, linear power delivery that rewards precise throttle control on both track and road. The 1198 S is best known for its exotic Italian engineering, advanced electronics, and uncompromising sportbike capabilities that demand commitment from skilled pilots.
2010
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2010 |
| Model | Ducati 1198 S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and 2 lambda probes. Twin stainless steel mufflers |
| Clutch | Dry multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, elliptical throttle bodies. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.7:1 |
| Torque | 131.53 Nm (13.4 kgf-m or 97.0 ft.lbs) @ 8000 |
| Power | 170.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock with top-out spring. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | Ohlins 43mm fully adjustable usd forks with TiN |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame in ALS 450 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 1.0059 HP/kg |
| Dry weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | White, black, red |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.