Ducati Hypermotard 939 SP - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Ducati Hypermotard 939 SP is a lightweight, agile naked bike designed for experienced riders seeking sharp handling and dynamic performance. Its 201kg frame, potent 939cc engine, and premium Pirelli Diablo Supercorsa tires deliver exceptional cornering capability and responsive acceleration. Best known for its aggressive styling and track-focused suspension, the 939 SP excels on both street and circuit environments.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2017 |
| Model | Ducati Hypermotard 939 SP |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Single stainless steel muffler with catalytic converter and two lambda probes. |
| Emission details | Euro 4 |
| Driveline | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 45. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.85. |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch mechanically operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Throttle bodies with full Ride by Wire system |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression | 13.1:1 |
| Torque | 97.70 Nm (10.0 kgf-m or 72.1 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 113.00 Horsepower">HP (82.5 Kilowatt">kW)) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 937.00 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 3-spoke forged light alloy. Pirelli Diablo Supercorsa tyres. |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 175 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 185 mm (7.3 inches) |
| Front Suspension | Ohlins fully adjustable 48mm usd forks |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Overall width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Seat height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6348 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Dry weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Multifunction digital dashboard with white backlight, composed of LCD segments for rev counter and a Dot-Matrix area for all other information. |
| Starter | Electric |
| Color options | Red Corse Stripe/White |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.