Ducati Monster 1200 R - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Ducati Monster 1200 R is a naked middleweight designed for experienced riders seeking aggressive styling and responsive handling. Known for its potent engine character and modern electronics including traction control and color TFT display, it delivers thrilling performance with practical everyday usability. Its compact wheelbase and accessible seat height make it ideal for spirited road riding and weekend adventures.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2018 |
| Model | Ducati Monster 1200 R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 |
| Emission details | Euro 4 |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Ride-by-wire system, Øeq 56 oval throttle bodies. |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Torque | 125.00 Nm (12.7 kgf-m or 92.2 ft.lbs) @ 7750 Revolutions">RPM |
| Power | 152.00 Horsepower">HP (110.9 Kilowatt">kW)) @ 9250 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 10-spoke light alloy |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Brembo. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Brembo. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 190/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 159 mm (6.3 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with Sachs monoshock, preload and rebound adjustable, Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 43 Kayaba fully adjustable usd fork |
| Trail | 87 mm (3.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.3° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame attached to the cylinders head |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Wheelbase | 1,509 mm (59.4 inches) |
| Overall width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,121 mm (83.5 inches) |
| Overall height | 1,050 mm (41.3 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.8444 HP/kg |
| Dry weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control. |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Colour TFT display |
| Starter | Electric |
| Color options | Ducati Red |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.