Ducati SuperSport S - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Ducati SuperSport S is an accessible middleweight sport bike designed for riders seeking everyday usability with genuine performance credentials. Known for its approachable ergonomics, 210kg weight, and 128 horsepower, it balances agility with practicality through comfortable seating and a 16-litre fuel tank. Its Pirelli Diablo Rosso III tyres and dual ABS-equipped braking system deliver reliable handling suited to both road and occasional track use.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2018 |
| Model | Ducati SuperSport S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin aluminium mufflers |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate clutch mechanically operated, self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection system, 53 mm throttle bodies with full Ride-by-Wire |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.6:1 |
| Torque | 96.70 Nm (9.9 kgf-m or 71.3 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 113.00 Horsepower">HP (82.5 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine details | Testastretta 11° L-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 937.00 ccm (57.18 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso III tyres |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Fully adjustable 43 mm usd Ohlins fork |
| Trail | 91 mm (3.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame attached to the chylinders head |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,478 mm (58.2 inches) |
| Overall width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall length | 2,095 mm (82.5 inches) |
| Overall height | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6175 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Dry weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction control. |
| Instruments | LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | White/red, white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.