Evolve Helium - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Evolve Helium is a lightweight electric motorcycle designed for urban commuters seeking an eco-friendly alternative. Its compact dimensions and minimal 103.9 kg weight make it ideal for navigating congested city streets and easy handling for riders of any experience level. Known for its practicality and zero-emission operation, this scooter-style bike prioritizes efficiency and maneuverability over performance.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 80.5 km/h (50.0 mph) |
| Power | 2.01 |
| Engine type | Electric |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | Evolve Helium |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
| Rear suspension | Hydraulic coil-over |
| Front suspension | Telecsopic |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Overall width | 635 mm (25.0 inches) |
| Overall length | 1,880 mm (74.0 inches) |
| Overall height | 1,143 mm (45.0 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0194 HP/kg |
| Dry weight | 103.9 kg (229.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Optional polished engine, custom ergonomics, GP shift pattern, and more. Limited edition bike. Each unit engraved with sequential production number. |
| Instruments | Analog tach; LCD speedo |
| Oil capacity | 3.70 litres (0.24 quarts) |
| Fuel capacity | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Wheelbase | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Ground clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Alternate seat height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Seat | Low-profile (sleek) or high-profile (plush) |
| Wheels | 17´forged aluminum. Silver or black. Optional BST carbon-fiber wheels. |
| Rear brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear tyre | 190/70-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins fully adjustable. 3 modes, dragster, cruiser, road racer. |
| Front wheel travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Front Suspension | Öhlins Upside-down, fully adjustable fork |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | CrMo mainframe, subframe and swingarm. Carbon fiber (headlight, fenders, tank, tail, tach shroud, air filter cover and seat pans) |
| Exhaust system | Handcrafted by ECOSSE. 2 into 1. Stainless steel head pipes with dual titanium mufflers. |
| Driveline | Primary: Wet chain. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 45mm flat slide |
| Bore x Stroke | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs) |
| Engine details | Billet aluminum; 45-degree American V-Twin. Hand built, blueprinted and balanced. Dynamically balanced crank for reduced vibration. |
| Capacity: | 1966.00 ccm (119.97 cubic inches) |
| Model | Ecosse The Heretic |
| Color options | Silver |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.