Evolve Neon XR - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Evolve Neon XR is an electric scooter designed for eco-conscious urban commuters seeking practical daily transportation. With a top speed of 80.5 km/h and lightweight 122.5 kg frame, it delivers efficient city riding. Known for its electric powertrain and responsive handling, this scooter suits riders prioritizing sustainability over performance.
2013
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 80.5 km/h (50.0 mph) |
| Power | 4.02 |
| Engine type | Electric |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2013 |
| Model | Evolve Neon XR |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
| Rear suspension | Hydraulic coil-over |
| Front suspension | Telecsopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Overall length | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Overall height | 1,219 mm (48.0 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0328 HP/kg |
| Dry weight | 122.5 kg (270.0 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Overall width | 635 mm (25.0 inches) |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Front Suspension | Telecsopic |
| Emission details | No direct emission |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Model | Evolve Lithium |
| Comments | 100 Ah LiFe PO4 battery. 100 miles per charge. 4 hour charge time. |
| Color options | Silver |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.