Harley-Davidson CVO Softail Deluxe - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe is a premium cruiser designed for riders seeking classic styling with modern performance. Powered by the air-cooled Twin Cam 103B engine producing 107.7 Nm of torque, it delivers smooth acceleration and commanding presence. Known for its retro aesthetic, comfortable ergonomics, and refined craftsmanship, this CVO model appeals to experienced riders who value heritage and customization.
2014
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2014 |
| Model | Harley-Davidson CVO Softail Deluxe |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, shorty-dual exhaust w/slashdown chrome mufflers and chrome heat shields |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Primary chain, 34/46 ratio |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.7:1 |
| Torque | 107.70 Nm (11.0 kgf-m or 79.4 ft.lbs) @ 3000 |
| Engine details | Air-cooled, Twin Cam 103B™ |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Chrome 9-spoke cast aluminium |
| Rear brakes | Single disc. ABS, 2-piston |
| Front brakes | Single disc. ABS, 4-piston |
| Rear tyre dimensions | MU85-B16 |
| Front tyre dimensions | MT90-B16 |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.1° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Ground clearance | 122 mm (4.8 inches) |
| Overall length | 2,405 mm (94.7 inches) |
| Seat height | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 354.7 kg (782.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Lithium Iron Phosphate 48V/20Ah battery, 16.8 kg. Range 60 km. Recharging time: 4 hours. Made in Taiwan. |
| Overall width | 625 mm (24.6 inches) |
| Overall height | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0383 HP/kg |
| Dry weight | 56.2 kg (123.9 pounds) |
| Rear tyre | 80/100-10 |
| Front tyre | 80/100-10 |
| Rear Suspension | Single Hydraulic Shock Absorber |
| Front Suspension | Dual Hydraulic Shock Absorber |
| Frame type | Steel tube |
| Emission details | Zero emission |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 2.15 Horsepower">HP (1.6 Kilowatt">kW)) |
| Model | GreenTrans EM80 |
| Color options | Crimson Red Sunglo and Ruby Red with Airflow Graphics, Candy Cobalt and White Gold Pearl with Airflow Graphics, Maple Metallic and Atomic Orange with Airflow Graphics |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.