Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic - 1994 Specifications and Reviews
The 1994 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is a full-featured touring cruiser designed for long-distance riders seeking comfort and style. Its 1338cc V-twin engine delivers smooth, accessible power with substantial torque, while premium amenities like dual front disc brakes and a spacious 18.9-liter fuel tank define the Ultra Classic's touring capability and highway presence.
General information | |
| Category | Unspecified category |
| Year | 1994 |
| Model | Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 5-speed |
| Valves per cylinder | 2 |
| Torque | 94.15 Nm (9.6 kgf-m or 69.4 ft.lbs) @ 3600 |
| Power | 60.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1338.00 ccm (81.64 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Dual disc |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Seat height | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1729 HP/kg |
| Dry weight | 347.0 kg (765.0 pounds) |






































Please Login or Register if you would like to leave a comment.