Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is a premium heavyweight touring motorcycle designed for riders seeking maximum comfort and advanced features on long-distance journeys. Powered by the 103 cubic inch Twin Cam engine producing 135.6 Nm of torque, it combines classic Harley cruiser character with modern technology including fuel injection and an integrated oil cooler. Known for its luxurious appointments, smooth six-speed transmission, and commanding presence on the road, it represents the pinnacle of American touring motorcycle heritage.
2013
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2013 |
| Model | Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 135.60 Nm (13.8 kgf-m or 100.0 ft.lbs) @ 3250 |
| Engine details | Air-cooled Twin Cam 103™ with Integrated Oil-Cooler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston |
| Front brakes | Double disc. 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 180/65-16 |
| Front tyre dimensions | 130/80-17 |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (0.25 quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall length | 2,504 mm (98.6 inches) |
| Seat height | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 413.2 kg (911.0 pounds) |
| Dry weight | 400.1 kg (882.0 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,800 mm (70.9 inches) |
| Overall width | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Front Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Capacity: | 1300.00 ccm (79.33 cubic inches) |
| Model | Gibbs Quadski |
| Comments | Windshield. |
| Color options | Anniversary Vintage Bronze/Anniversary Vintage Black, Chrome Yellow Pearl/Vivid Black with HD Orange Pinstripes, Midnight Pearl/Brilliant Silver Pearl with Dark Blue Pinstripes, Ember Red Sunglo/Merlot with Medium Red Pinstripes, Big Blue Pearl/Vivid Blac |
| Carrying capacity | Saddle bags, top box |
| Light | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory, security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light; cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.