Harley-Davidson FLHX Street Glide - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide is a full-size cruiser designed for riders seeking long-distance comfort and classic touring capability. Known for its distinctive batwing fairing, sculpted comfort seat, and comprehensive electronic instrumentation, it excels at highway cruising while maintaining iconic Harley styling. The bike suits experienced riders who prioritize comfort and technology on extended journeys.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2012 |
| Model | Harley-Davidson FLHX Street Glide |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressurized, dry-sump with oil cooler |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 135.60 Nm (13.8 kgf-m or 100.0 ft.lbs) @ 3250 |
| Engine details | Air-cooled Twin Cam 103 with Integrated Oil-Cooler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. 4-piston caliper. Optional ABS. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. 4-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear tyre dimensions | 180/65-BW16 |
| Front tyre dimensions | 130/70-BW18 |
| Rear suspension travel | 51 mm (2.0 inches) |
| Rear suspension | Air-adjustable shocks. Mild steel; two-piece drawn and welded section; forged junctions; MIG welded swingarm. |
| Front suspension travel | 117 mm (4.6 inches) |
| Front suspension | 41.3 mm telescopic, triple circuit damping |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Frame type | Mild steel; tubular frame; two-piece stamped and welded backbone; cast and forged junctions; twin downtubes; bolt-on rear frame with forged fender supports; MIG welded |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (0.25 quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Ground clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall length | 2,413 mm (95.0 inches) |
| Seat height | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 372.9 kg (822.0 pounds) |
| Dry weight | 356.1 kg (785.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Wheelbase | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Overall width | 685 mm (27.0 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0472 HP/kg |
| Rear tyre | 3.00-12 |
| Front tyre | 2.50-12 |
| Driveline | CVT |
| Ignition | CDI |
| Torque | 4.00 Nm (0.4 kgf-m or 3.0 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 4.15 Horsepower">HP (3.0 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) |
| Model | Goes G 55 R Sport |
| Color options | Vivid Black, Big Blue Pearl, Ember Red Sunglo, Black Denim, Tequila Sunrise/H-D Orange |
| Factory warranty | 24 months, unlimited mileage. |
| Seat | Sculpted seat for added comfort and easier straddling |
| Electrical | Sealed, maintenance-free battery, 12V, 19-amp/hour, 270 cca |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light; tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.