Harley-Davidson Road Glide Ultra - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Harley-Davidson Road Glide Ultra is a heavyweight touring cruiser designed for long-distance riders seeking premium comfort and technology. It features a distinctive batwing fairing with infotainment system, Bluetooth connectivity, and cruise control, making it ideal for extended highway cruising. Known for its smooth handling and luxury touring capabilities, this bike combines classic Harley styling with modern conveniences for discerning motorcycle enthusiasts.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2018 |
| Model | Harley-Davidson Road Glide Ultra |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome dual exhaust with 4 in. touring mufflers and touring muffler shields |
| Greenhouse gases | 141.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.10 litres/100 km (16.4 km/l or 38.56 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 100.0 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 153.00 Nm (15.6 kgf-m or 112.9 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 90.00 Horsepower">HP (65.7 Kilowatt">kW)) @ 5450 Revolutions">RPM |
| Engine details | Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 107 |
| Engine type | V2, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tyre | 180/65-B16 |
| Front tyre | 130/80-B17 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (0.32 quarts) |
| Fuel capacity | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Wheelbase | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall length | 2,595 mm (102.2 inches) |
| Seat height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2206 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 425.0 kg (937.0 pounds) |
| Dry weight | 408.0 kg (899.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Small windshield. Cruise control. Alarm. Infotainment. USB. Bluetooth. |
| Carrying capacity | Saddle bags. Top Box. |
| Light | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Wicked Red/Twisted Cherry, Industrial Gray, Electric Blue, Legend Blue Denim, Silver Fortune/Black Tempest, Silver Fortune/Sumatra Brown |
Rider Reviews
Total comments: 1












Please Login or Register if you would like to leave a comment.