Harley-Davidson Softail Blackline - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Harley-Davidson Softail Blackline is a stripped-down custom cruiser designed for riders seeking classic styling with modern performance. Powered by the air-cooled Twin Cam 103B engine delivering strong low-end torque, it excels as an accessible entry point into Harley cruiser culture. Known for its minimalist aesthetic and aggressive stance, the Blackline appeals to customization enthusiasts who value raw character over complexity.
2013
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Harley-Davidson Softail Blackline |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, over/under shotgun exhaust with slash-cut mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Primary chain, 34/46 ratio |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 133.84 Nm (13.6 kgf-m or 98.7 ft.lbs) @ 3250 |
| Engine details | Air-cooled, Twin Cam 103B™ |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black Anodized, Profile Laced Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston |
| Front brakes | Single disc. 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 200/55-R17 |
| Front tyre dimensions | MH90-21 |
| Trail | 122 mm (4.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Ground clearance | 133 mm (5.3 inches) |
| Overall length | 2,362 mm (93.0 inches) |
| Seat height | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 306.2 kg (675.0 pounds) |
| Dry weight | 293.9 kg (648.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Amphibian. |
| Wheelbase | 1,800 mm (70.9 inches) |
| Overall width | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall height | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Rear Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Front Suspension | Independent coil springs and hydraulic dampers |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Capacity: | 1300.00 ccm (79.33 cubic inches) |
| Model | Gibbs Quadski |
| Color options | Hard Candy Coloma Gold Flake, Candy Orange/Beer Bottle, Midnight Pearl/Brilliant Silver Pearl, Black Denim, Vivid Black |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Triple clamp-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, engine diagnostics readout, low fuel warning light and mileage countdown feature, low oil pressure indicator, 6-speed indicator, ABS indicator (optional), LED indicator lights |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.