Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo is a heavyweight custom cruiser designed for riders seeking classic American style with modern comfort. Powered by the 1688cc Twin Cam 103B engine delivering 132 Nm of torque, it's renowned for its low-slung seat height and aggressive stance. Best suited for experienced cruiser enthusiasts who prioritize commanding presence and touring capability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2014 |
| Model | Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Denim Black and Satin Chrome, over/under shotgun exhaust with dual mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Primary chain, 34/46 ratio |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 132.07 Nm (13.5 kgf-m or 97.4 ft.lbs) @ 3000 |
| Engine details | Air-cooled, Twin Cam 103B™ |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston |
| Front brakes | Double disc. 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 200/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 140/75-R17 |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 31.6° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Ground clearance | 122 mm (4.8 inches) |
| Overall length | 2,395 mm (94.3 inches) |
| Seat height | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 330.2 kg (728.0 pounds) |
| Dry weight | 313.0 kg (690.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Lithium Iron Phosphate 48V/20Ah battery, 16.8 kg. Range 60 km. Recharging time: 4 hours. Made in Taiwan. |
| Overall width | 625 mm (24.6 inches) |
| Overall height | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0383 HP/kg |
| Rear tyre | 80/100-10 |
| Front tyre | 80/100-10 |
| Rear Suspension | Single Hydraulic Shock Absorber |
| Front Suspension | Dual Hydraulic Shock Absorber |
| Frame type | Steel tube |
| Emission details | Zero emission |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 2.15 Horsepower">HP (1.6 Kilowatt">kW)) |
| Model | GreenTrans EM80 |
| Color options | Daytona Blue Pearl, Sand Cammo Denim, Black Denim, Blackened Cayenne Sunglo, Vivid Black |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.