Harley-Davidson Sportster Seventy-Two - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is a retro-styled custom cruiser built for riders seeking classic aesthetics with modern performance. Powered by an air-cooled 1201cc Evolution V-twin engine with electronic fuel injection, it delivers responsive handling and reliable cruising capability. Known for its vintage 1970s design language combined with contemporary engineering, it appeals to riders wanting nostalgic styling without sacrificing practicality.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2014 |
| Model | Harley-Davidson Sportster Seventy-Two |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, staggered exhaust with slash-cut mufflers |
| Greenhouse gases | 113.7 CO |
| Fuel consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Driveline | Primary chain, 57/38 ratio |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x stroke | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 98.99 Nm (10.1 kgf-m or 73.0 ft.lbs) @ 3500 |
| Engine details | Air-cooled, Evolution® |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Chrome Steel Laced |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston |
| Front brakes | Single disc. Dual-piston |
| Rear tyre dimensions | 150/80-B16 |
| Front tyre dimensions | MH90-21 |
| Trail | 135 mm (5.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.1° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.60 litres (0.17 quarts) |
| Fuel capacity | 7.95 litres (2.10 gallons) |
| Wheelbase | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Ground clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall length | 2,271 mm (89.4 inches) |
| Seat height | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 251.7 kg (555.0 pounds) |
| Dry weight | 247.2 kg (545.0 pounds) |
Other specs | |
| Overall width | 625 mm (24.6 inches) |
| Overall height | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0383 HP/kg |
| Rear tyre | 80/100-10 |
| Front tyre | 80/100-10 |
| Rear Suspension | Single Hydraulic Shock Absorber |
| Front Suspension | Dual Hydraulic Shock Absorber |
| Frame type | Steel tube |
| Emission details | Zero emission |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 2.15 Horsepower">HP (1.6 Kilowatt">kW)) |
| Model | GreenTrans EM80 |
| Comments | North America security system includes immobilizer; outside North America the security system includes immobilizer and siren. |
| Color options | Hard Candy Volcanic Orange Flake, Black Denim, Amber Whiskey, Hard Candy Voodoo Purple Flake |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instruments | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.