Honda Grom - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Honda Grom is a lightweight sport motorcycle designed for beginner riders and urban commuters seeking an affordable, nimble bike. Powered by a fuel-injected 124cc single-cylinder engine, it delivers easy handling and excellent fuel efficiency. The Grom is best known for its playful character, low seat height, and accessibility to new riders entering the motorcycle world.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2014 |
| Model | Honda Grom |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with automatic enrichment |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.3:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear tyre dimensions | 130/70-12 |
| Front tyre dimensions | 120/70-12 |
| Rear suspension travel | 70 mm (2.8 inches) |
| Rear suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front suspension travel | 118 mm (4.6 inches) |
| Front suspension | 31mm inverted fork |
| Trail | 81 mm (3.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.49 litres (1.45 gallons) |
| Wheelbase | 1,199 mm (47.2 inches) |
| Seat height | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 102.1 kg (225.0 pounds) |
Other specs | |
| Wheelbase | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Overall width | 942 mm (37.1 inches) |
| Overall length | 2,473 mm (97.4 inches) |
| Overall height | 1,154 mm (45.4 inches) |
| Wheels | 10-spoke cast aluminium |
| Rear tyre | 180/60-R16 |
| Front tyre | 130/70-R18 |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock with remote-controlled spring preload adjustment, 4.1 inches travel |
| Front wheel travel | 122 mm (4.8 inches) |
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Frame type | Diamond; triple-box-section aluminium twin-spar |
| Greenhouse gases | 160.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.92 litres/100 km (14.5 km/l or 33.99 mpg) |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 9.8:1 |
| Torque | 167.00 Nm (17.0 kgf-m or 123.2 ft.lbs) @ 4000 Revolutions">RPM |
| Power | 113.99 Horsepower">HP (83.2 Kilowatt">kW)) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) |
| Model | Honda Gold Wing F6C |
| Comments | Model ID: Grom125 |
| Color options | Metallic Black, Pearl Red |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.