Honda Livo - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Honda Livo is a lightweight 109.5cc allround commuter motorcycle designed for budget-conscious riders in developing markets seeking reliable everyday transportation. Powered by a fuel-injected single-cylinder four-stroke engine delivering 8.7 HP, it excels at fuel efficiency and low maintenance. Known for its simplicity, affordability and dependable Honda engineering, the Livo is best suited for new riders and daily urban commuting.
General information | |
| Category | Allround |
| Model year | 2024 |
| Model name | Honda Livo |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | BS-VI compliant |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. PGM-FI |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 47.0 x 63.1 mm (1.9 x 2.5 inches) |
| Compression | 10.1:1 |
| Torque | 9.3 Nm (0.9 kgf-m or 6.9 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Power output | 8.7 HP (6.3 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 109.5 ccm (6.68 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast alloy, 5-spoke black |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front brakes | Single disc. Optional 130 mm drum brake |
| Rear tire | 80/100-18 |
| Front tire | 80/100-18 |
| Rear wheel travel | 70 mm (2.8 inches) |
| Rear suspension | Twin shocks |
| Front wheel travel | 118 mm (4.6 inches) |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Trail | 90 mm (3.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.2° |
| Frame type | Diamond |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Wheelbase | 1278 mm (50.3 inches) |
| Ground clearance | 163 mm (6.4 inches) |
| Overall width | 751 mm (29.6 inches) |
| Overall length | 2020 mm (79.5 inches) |
| Overall height | 1116 mm (43.9 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 114.0 kg (251.3 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Sold in India. |
| Light | Halogen headlight |
| Electrical | 12V 4Ah battery |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, black, blue, grey |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.