Honda MW 110 Benly - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Honda MW 110 Benly is an entry-level automatic scooter designed for urban commuters and new riders seeking practical, fuel-efficient daily transportation. Powered by a reliable 108cc single-cylinder four-stroke engine with fuel injection, it delivers modest performance ideal for city riding and short distances. Known for Honda's legendary dependability and ease of use, the Benly excels as an affordable, low-maintenance commuter scooter.
2024
General information | |
| Type | Scooter |
| Year model | 2024 |
| Model | Honda MW 110 Benly |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 43.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 1.89 litres/100 km (52.9 km/l or 124.46 mpg) |
| Driveline | CVT, V-matic. |
| Clutch | Dry multi-plate shoe |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Injection. PGM-FI |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 50.0 x 55.0 mm (2.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Torque | 8.6 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Effect | 7.8 HP (5.7 kW)) @ 7000 RPM |
| Type of engine | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 108.0 ccm (6.59 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake). Combined braking system |
| Rear tire | 110/80-10 |
| Front tire | 90/90-12 |
| Rear wheel travel | 73 mm (2.9 inches) |
| Rear suspension | Unit swing, single shock |
| Front wheel travel | 81 mm (3.2 inches) |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Trail | 76 mm (3.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.3° |
| Frame type | Underbone |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1280 mm (50.4 inches) |
| Ground clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Overall width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall length | 1805 mm (71.1 inches) |
| Overall height | 1040 mm (40.9 inches) |
| Seat height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0665 HP/kg |
| Dry weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Australia and some Asian countries. |
| Carrying capacity | Large rear rack. Front basket. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White |
Maintenance and service data | |
| Update specs | 12 moths |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.