Husaberg FS 570 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Husaberg FS 570 is a lightweight supermoto designed for aggressive riders seeking nimble handling and off-road versatility. Powered by a potent 565cc four-stroke single-cylinder engine with fuel injection, it delivers strong torque across the rpm range. Best known for its flickable chassis and exceptional maneuverability, it excels at both street and dirt riding.
2011
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2011 |
| Model | Husaberg FS 570 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-1, twin manifold/nickel-plated, aluminium rear muffler |
| Driveline | Primary 33:76. Secondary 14:38. |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, operated hydraulically |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Pressure circulation, trochoit oil pump |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. Keihin EFI |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 565.50 ccm (34.51 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 150/60-17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-21 |
| Rear suspension travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear suspension | WP-PDS shock absorber |
| Front suspension travel | 280 mm (11.0 inches) |
| Front suspension | WP-USD 48 mm Closed Cartridqe |
| Rake (fork angle) | 63.5° |
| Frame type | Double cradle perimeter design 25CrMo4. Cross-linked Polyethylene subframe. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Ground clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Seat height | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 114.5 kg (252.4 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Model ID: TRX90X |
| Factory warranty | 1 year. Transferable, unlimited mileage limited warranty |
| Wheelbase | 983 mm (38.7 inches) |
| Overall width | 894 mm (35.2 inches) |
| Overall length | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Overall height | 927 mm (36.5 inches) |
| Weight incl. oil, gas, etc | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Rear tyre | 19/8-8 |
| Front tyre | 20/7-8 |
| Rear wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Front Suspension | Independent suspension |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 47.0 x 49.5 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Model | Honda TRX90X |
| Color options | Blue/white/yellow |
| Electrical | 12V 7Ah battery |
| Starter | Electric |













Please Login or Register if you would like to leave a comment.