Husaberg FX 450 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Husaberg FX 450 is a lightweight enduro machine designed for serious off-road riders seeking technical trail performance. Its fuel-injected four-stroke single delivers responsive power across varied terrain while maintaining excellent maneuverability. Known for its durability and precision handling, the FX 450 excels in demanding enduro competition and adventure riding.
2011
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2011 |
| Model | Husaberg FX 450 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-1, twin manifold/nickel-plated, aluminium rear muffler |
| Driveline | Primary ratio 33:76. Secondary drive 13:52. |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, operated hydraulically |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Pressure lubrication with 2 oil pumps |
| Ignition | Kokusan digital |
| Fuel control | OHC |
| Fuel system | Injection. Keihin EFI |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 96.0 x 63.5 mm (3.8 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.8:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/90-19 |
| Front tyre dimensions | 80/100-21 |
| Rear suspension | WP-PDS shock absorber |
| Front suspension | WP-USD 48 mm Closed Cartridqe |
| Rake (fork angle) | 26.5° |
| Frame type | Double cradle perimeter design 25CrMo4. Cross-linked Polyethylene subframe. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Wheelbase | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Ground clearance | 390 mm (15.4 inches) |
| Seat height | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Dry weight | 112.5 kg (248.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Model ID: TRX90X |
| Factory warranty | 1 year. Transferable, unlimited mileage limited warranty |
| Wheelbase | 983 mm (38.7 inches) |
| Overall width | 894 mm (35.2 inches) |
| Overall length | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Overall height | 927 mm (36.5 inches) |
| Rear tyre | 19/8-8 |
| Front tyre | 20/7-8 |
| Rear wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Front Suspension | Independent suspension |
| Bore x Stroke | 47.0 x 49.5 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Model | Honda TRX90X |
| Color options | Blue/yellow |
| Electrical | 12V 7Ah battery |
| Starter | Electric |













Please Login or Register if you would like to leave a comment.