Hyosung Aquila 650 - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Hyosung Aquila 650 is a cruiser-style motorcycle ideal for riders seeking an affordable, accessible middleweight with classic styling. Its 647cc V-twin engine delivers smooth, manageable power suited to both commuting and recreational riding. Known for reliability and value, the Aquila appeals to budget-conscious riders and those new to larger displacement motorcycles.
2006
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2006 |
| Model | Hyosung Aquila 650 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 5-speed |
| Starter | Electric |
| Fuel control | DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 81.5 x 62.0 mm (3.2 x 2.4 inches) |
| Compression | 11.6:1 |
| Torque | 62.00 |
| Power | 69.73 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 230.0 kg (507.1 pounds) |
Hyosung Aquila 650 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.3032 HP/kg |
| Top speed | 195.0 km/h (121.2 mph) |
Other specs | |
| Color options | Midnight black, Titanium silver, Sky blue |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.