KTM 125 Duke - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 KTM 125 Duke is an agile naked bike tailored for beginner and young riders seeking an accessible entry into motorcycling. Its lightweight frame, 15 HP single-cylinder engine, and responsive handling deliver confident performance in urban environments and twisty roads. Known for sharp styling and KTM's proven reliability, it offers genuine sportiness without overwhelming complexity or expense.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2024 |
| Model name | KTM 125 Duke |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 56.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.42 litres/100 km (41.3 km/l or 97.20 mpg) |
| Driveline | 5/8 x 1/4 (520) O Ring. Primary drive: 22:72. |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, mechanically actuated |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment, type Kokusan |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Torque | 12.0 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs) |
| Power | 15.0 HP (10.9 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Single-piston floating calliper |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston radial fixed calliper |
| Rear tire | 150-17 |
| Front tire | 110-17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear suspension | WP Apex Monoshock |
| Front wheel travel | 142 mm (5.6 inches) |
| Front suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Steel trellis frame, powder coated |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.40 litres (3.54 US gallons) |
| Wheelbase | 1357 mm (53.4 inches) |
| Ground clearance | 175 mm (6.9 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1079 HP/kg |
| Dry weight | 139.0 kg (306.4 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Light | LED headlight |
| Instruments | LCD instruments |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/orange |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.