KTM RC 125 - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 KTM RC 125 is an agile lightweight sportbike designed for young and novice riders seeking affordable entry into street riding. Known for its sharp handling, aggressive styling, and composed braking performance with ABS, it delivers responsive performance for urban commuting and spirited weekend rides. The liquid-cooled engine and quality WP suspension provide a genuine sportbike experience at an accessible price point.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | KTM RC 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | 5/8 x 1/4 X Ring. Primary drive: 22:72. |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, mechanically actuated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Bosch EMS |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression | 14.5:1 |
| Torque | 12.00 Nm (1.2 kgf-m or 8.9 ft.lbs) |
| Power | 15.00 Horsepower">HP (10.9 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 115/75-R17 |
| Front tyre | 95/75-R17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | WP monoshock |
| Front wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | WP upside-down Ø 43 mm |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Frame type | Steel trellis frame, powder coated |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Wheelbase | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Ground clearance | 179 mm (7.0 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1111 HP/kg |
| Dry weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | White/grey/orange |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.