Polini XP 4T Minicross 125 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Polini XP 4T Minicross 125 is an Italian minibike designed for young riders and beginners seeking affordable off-road fun. Its lightweight 60kg frame, responsive 125cc four-stroke engine, and nimble handling make it ideal for learning motocross fundamentals. Known for reliability and ease of maintenance, this compact machine excels on tight tracks and trail riding.
2016
General information | |
| Category | Minibike, cross |
| Year | 2016 |
| Model | Polini XP 4T Minicross 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 22 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 56.0 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Engine details | Reed valve. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 120.70 ccm (7.37 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 80/100-12 |
| Front tyre | 60/100-14 |
| Rear Suspension | Adjustable monoshock |
| Front Suspension | 33 mm fork |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 60.0 kg (132.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian minibike. |
| Starter | Kick |
| Color options | Blue/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.