Rocket 3 Storm R - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate hydraulically operated, torque assist |
| Final Drive | Shaft Drive |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with 3 exit silencer |
| Max Torque | 225 Nm (166lbft) @ 4,000 rpm |
| Max Power | 182 PS / 180 bhp (134 kW) @ 7,000 rpm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Capacity | 2458 cc |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 317 kg |
| Fuel Capacity | (4.76 US gal) 18.0 litres |
| Wheelbase | (66.0 in) 1677 mm |
| Seat Height | (30.4 in) 773 mm |
| Overall Height | (43.3 in) 1125 mm |
| Overall Width | (36.0 in) 920 mm |
Rocket 3 Storm R dimensions and frame | |
| Trail | (5.3 in) 134.9 |
| Rake | 27.9 º |
| Rear Brakes | Single 300mm disc, Brembo M4.32 4-piston monobloc caliper, Optimised Cornering-ABS |
| Front Brakes | Twin 320mm discs, Brembo M4.32 Stylema® 4-piston monobloc caliper, Optimised Cornering-ABS |
| Rear Suspension | Fully adjustable Showa piggyback reservoir RSU with remote hydraulic preload adjuster, 107mm wheel travel. |
| Front Suspension | Showa 47mm USD 1 1 cartridge front forks, compression and rebound damping adjustment, 120mm wheel travel. |
| Rear Tyre | 240/50 R16 V |
| Front Tyre | 150/80 R17 V |
| Frame | Full aluminium frame |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.