Suzuki Boulevard M50 - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Suzuki Boulevard M50 is a lightweight cruiser designed for new and returning riders seeking an accessible, manageable motorcycle with classic styling. Its low seat height of 27.6 inches and compact wheelbase make it ideal for shorter riders or those preferring ground-hugging comfort. Known for its reliability and easy-to-handle power delivery, this bike excels as an affordable entry point into cruiser culture.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2018 |
| Model | Suzuki Boulevard M50 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | 3D-mapped digital ignition system |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve System |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Torque | 69.00 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 3200 Revolutions">RPM |
| Power | 53.00 Horsepower">HP (38.7 Kilowatt">kW)) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Engine details | 45-degree V-Twin, black finish on the engine and air cleaner |
| Engine type | V2, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Optional single seat |
| Wheels | Cast-aluminum, black |
| Rear brakes diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 170/80-M15 |
| Front tyre | 130/90-M16 |
| Rear wheel travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Double-cradle steel frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 4.70 litres (1.24 gallons) |
| Wheelbase | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 890 mm (35.0 inches) |
| Overall length | 2,395 mm (94.3 inches) |
| Seat height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 269.0 kg (593.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Color options | Glass Sparkle Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.