Suzuki V-Strom 250 - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Suzuki V-Strom 250 is an accessible adventure-sport bike designed for new and smaller-framed riders seeking lightweight versatility. Its compact dimensions, comfortable 800mm seat height, and manageable 188kg weight make it ideal for commuting and weekend exploration. Known for its practical fuel capacity and reliable performance, it balances adventure aspirations with everyday practicality.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2018 |
| Model | Suzuki V-Strom 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 61.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.66 litres/100 km (37.6 km/l or 88.43 mpg) |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 53.5 x 55.2 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 23.40 Nm (2.4 kgf-m or 17.3 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 25.00 Horsepower">HP (18.2 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke wheels |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear tyre | 140/70-17 |
| Front tyre | 110/80-17 |
| Rear wheel travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall length | 2,150 mm (84.6 inches) |
| Overall height | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 188.0 kg (414.5 pounds) |
Other specs | |
| Instruments | LCD instrument panel |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, red, black/yellow |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.