TM Racing 450Fi 4T MX - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 TM Racing 450Fi 4T is an Italian four-stroke motocross bike engineered for competitive amateur and semi-professional riders seeking reliability and precision handling. Known for its liquid-cooled engine and responsive hydraulic clutch, it delivers strong midrange power ideal for varied terrain. The perimetral aluminum frame and quality suspension provide excellent control for technical tracks.
2017
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2017 |
| Model | TM Racing 450Fi 4T MX |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Straight – tooth gear |
| Clutch | Multiuple-disk in oil-bath with hydaulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump with double rotor pump |
| Ignition | Kokusan CDI Electronic with variable advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. 44 mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Engine details | Titanium valves |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.16 ccm (27.41 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Wave disc. |
| Front brakes diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Wave disc. |
| Rear tyre | 110/90-X19 |
| Front tyre | 90/90-X21 |
| Rear Suspension | TM Racing |
| Front Suspension | Kayaba USD |
| Frame type | Perimetral aluminium section |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.20 litres (2.17 gallons) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Electrical | Fuel battery. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Blue/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.