TM Racing EN 144 Fi 2T - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 TM Racing EN 144 Fi 2T is an Italian-made competition motorcycle designed for serious enduro and off-road racers seeking lightweight performance. Known for its aggressive styling, reliable hydraulic clutch, and responsive Kayaba suspension, this bike excels in technical terrain where precision handling and minimal weight are paramount.
2020
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2020 |
| Model | TM Racing EN 144 Fi 2T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Straight – tooth gear |
| Clutch | Multiuple-disk in oil-bath with hydaulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | 3.5% oil mix |
| Ignition | TM Racing generator, Emoticom ECU, with two selectable maps |
| Fuel system | Carburettor. Keihin PWK 38 |
| Bore x Stroke | 56.0 x 58.2 mm (2.2 x 2.3 inches) |
| Engine details | V-Force Reed valve |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 143.3 ccm (8.74 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked, blue rims |
| Rear brakes | Single disc. Wave disk with Nissin pump and caliper |
| Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Wave disk with Nissin pump and Brembo caliper |
| Rear tire | 120/90-18 |
| Front tire | 90/90-21 |
| Rear Suspension | TM Racing monoshock |
| Front Suspension | Kayaba USD 48mm |
| Frame type | Alluminium perimetral |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Comments | Italian made bike. |
| Light | No lights |
| Starter | Kick |
| Color options | Blue/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.