TM Racing MX 250 ES 2T - 2020 Specifications and Reviews
The TM Racing MX 250 ES 2T is an Italian two-stroke motocross bike designed for competitive amateur and intermediate riders seeking lightweight performance and responsive handling. Known for its aggressive geometry and potent powerband, it excels in technical terrain with its aluminum frame and quality suspension components. The kickstart-only ignition emphasizes its pure motocross heritage.
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2020 |
| Model | TM Racing MX 250 ES 2T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Straight – tooth gear |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | 3,5% oil mix |
| Ignition | TM Racing generator, Emoticom ECU, with two selectable maps |
| Fuel system | Carburettor. Keihin PWM 38 |
| Bore x Stroke | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) |
| Engine details | V-Force Reed valve |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Wave disc. |
| Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Wave disc. |
| Rear tire | 110/90-19 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear Suspension | TM Racing |
| Front Suspension | Kayaba USD 48mm |
| Frame type | Perimetral aluminium section |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.50 litres (2.51 US gallons) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Starter | Kick |
| Color options | Blue/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.