TM Racing MX 300 ES 2T - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 TM Racing MX 300 ES 2T is a lightweight two-stroke motocross machine designed for intermediate to advanced riders seeking competitive performance. Powered by a 293cc liquid-cooled single-cylinder engine with V-Force reed valves and eMoticom ignition, it delivers sharp throttle response and agile handling. The bike is best known for its exceptional maneuverability and reliability in both amateur and professional motocross competition.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Type | Cross / motocross |
| Year of manufacture | 2024 |
| Model name | TM Racing MX 300 ES 2T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Regina GPX chain |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | eMoticom |
| Fuel system | Carburettor. Keihin PWM 38 |
| Bore x stroke | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) |
| Engine details | V-Force Reed valve |
| Type of engine | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 293.2 ccm (17.89 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked. Blue rims. |
| Rear brakes | Single disc. Nissin |
| Diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Brembo |
| Rear tire | 110/90-19 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear wheel travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear suspension | TM Racing |
| Front wheel travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front suspension | Kayaba USD 48mm |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Ground clearance | 365 mm (14.4 inches) |
| Seat height | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue/white |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.