TM Racing SMR 125 Fi 2T - 2024 Specifications and Reviews
The TM Racing SMR 125 Fi 2T is a lightweight supermoto designed for entry-level and intermediate riders seeking nimble handling and accessible performance. Its modern fuel-injected two-stroke engine delivers responsive power ideal for both street and light off-road use. Known for agile maneuverability and compact dimensions, this bike excels in urban environments and tight technical riding.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Type | Super motard |
| Year of manufacture | 2024 |
| Model name | TM Racing SMR 125 Fi 2T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | eMoticom |
| Fuel system | Injection |
| Bore x stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Type of engine | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Nissin |
| Diameter | 305 mm (12.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. Brembo |
| Rear tire | 150/60-17 |
| Front tire | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear suspension | TM Racing |
| Front wheel travel | 280 mm (11.0 inches) |
| Front suspension | Kayaba 48mm |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Ground clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Seat height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 100.0 kg (220.5 pounds) |
Other specs | |
| Update specs | |
| Comments | Italian brand. Three special editions exist: Replica Chareyre, Replica Schmidt and Replica Vandi. |
| Starter | Kick |
| Color options | Blue/White |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.