TM Racing SMX 450 Fi - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 TM Racing SMX 450 Fi is a lightweight supermoto built for skilled riders seeking agile handling and responsive performance. Its fuel-injected 449cc single-cylinder engine delivers punchy acceleration with modern reliability, while the compact chassis excels in tight technical terrain. Best known for its nimble character and Italian engineering, the SMX suits competitive and experienced enthusiasts.
2012
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2012 |
| Model | TM Racing SMX 450 Fi |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiuple-disk in oil-bath with hydaulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Primary drive: Straight – tooth gear |
| Ignition | Kokusan generator, Microtec Electronic |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. 47 mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Engine details | Titanium valves |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.16 ccm (27.41 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Racing tyres |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Nissin pump and Brembo caliper |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Brembo radial pump and caliper |
| Rear tyre dimensions | 150/60-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 110/70-ZR17 |
| Rear suspension | Sachs Boge ( optional Ohlins TM) |
| Front suspension | Marzocchi USD, 450mm |
| Frame type | Perimetral aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| | |
Other specs | |
| Comments | 4W/2WD. Automatic Transmission with Hi/Lo Range and Reverse. Slip Limited Front Differential. DC 12V 10A 120W electric outlet. Made in Taiwan. |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Overall width | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Overall length | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Seat height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0541 HP/kg |
| Dry weight | 364.0 kg (802.5 pounds) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Double AArm |
| Front Suspension | Double AArm |
| Driveline | 4x4. Gear Selection L/H/N/R. CVT Automatic. |
| Bore x Stroke | 92.0 x 76.5 mm (3.6 x 3.0 inches) |
| Compression | 9.9:1 |
| Torque | 27.50 Nm (2.8 kgf-m or 20.3 ft.lbs) @ 3500 Revolutions">RPM |
| Power | 19.71 Horsepower">HP (14.4 Kilowatt">kW)) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 503.00 ccm (30.69 cubic inches) |
| Color options | Blue/white |
| Starter | Kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.