TM racing EN 125 - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 TM Racing EN 125 is a lightweight enduro machine designed for entry-level and amateur off-road riders. Powered by a high-compression 123cc single-cylinder engine with liquid cooling and electronic ignition, it delivers responsive performance for trail riding and competition. Known for its compact wheelbase and minimal 40.8kg weight, the EN 125 excels in technical terrain and offers excellent handling for developing riding skills.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2005 |
| Model | TM racing EN 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Koukusan CDI electronic w/ variable advance |
| Fuel system | Carburettor. Keihin 38 mm PWK |
| Bore x stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression | 16.7:1 |
| Stroke | 2 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 123.50 ccm (7.54 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 37,871 mm (1,491.0 inches) |
| Dry weight | 40.8 kg (90.0 pounds) |
TM racing EN 125 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/90-18 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension | Ohlins |
| Front suspension | Kayba/Paioli/Ohlins |
| Frame type | Cr-Mo steel. Perimetral oval section. |
Speed and acceleration | |
| Fuel capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.