TM racing MX 450 F Cross - 2004 Specifications and Reviews
The 2004 TM Racing MX 450 F Cross is a competitive four-stroke motocross bike designed for serious amateur and professional riders seeking lightweight agility and responsive handling. Powered by a 449cc single-cylinder engine with liquid cooling and DOHC technology, it excels in technical terrain and tight courses. Known for its premium suspension options and nimble steel frame, the TM 450 F Cross delivers the precision control demanded by experienced cross and motocross competitors.
2004
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2004 |
| Model | TM racing MX 450 F Cross |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.16 ccm (27.41 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 270 mm (10.6 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 110/90-19 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension | Ohlins |
| Front suspension | Paioli USD 46 (optional Ohlins) |
| Frame type | Cr-Mo steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Color options | Blue |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.