TM racing MX 85 Junior - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 TM Racing MX 85 Junior is a competitive two-stroke motocross bike designed for aspiring young riders and junior racers. It features a high-compression 85cc single-cylinder engine with advanced technology including electronic ignition and liquid cooling, delivering punchy performance suited to competitive junior racing. Known for its responsive handling courtesy of premium Paioli forks and lightweight Cr-Mo frame, it excels in providing the agility and precision needed for development-level motocross competition.
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2008 |
| Model | TM racing MX 85 Junior |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Kokusan CDI Electronic with variable advance |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni 28 |
| Bore x stroke | 47.9 x 47.0 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression | 17.2:1 |
| Stroke | 2 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 85.00 ccm (5.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 90/90-x14 |
| Front tyre dimensions | 70/90-x17 |
| Rear suspension | WP |
| Front suspension | Paioli USD 43 |
| Frame type | Cr-Mo steel Perimetral oval section |
| | |
Speed and acceleration | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.