TM racing SMR 530 F e.s. - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 TM Racing SMR 530 F e.s. is a lightweight supermoto designed for experienced riders seeking pure street and dirt versatility. Its punchy 527cc single-cylinder four-stroke engine delivers impressive power-to-weight ratio, while the advanced suspension and nimble aluminium frame excel in aggressive cornering and technical terrain. Best known for accessible performance and honest handling characteristics.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2010 |
| Model | TM racing SMR 530 F e.s. |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Lubrication system | Dry sump with double rotor pump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni TDMR 40mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 98.0 x 70.0 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 527.70 ccm (32.20 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Nissin pump and caliper |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Single disc. Brembo radial pump and caliper |
| Rear tyre dimensions | 150/60-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Sachs Boge (optional Ohlins) |
| Front suspension | Marzocchi USD |
| Frame type | Perimetral aluminium section |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.20 litres (2.17 gallons) |
Other specs | |
| Color options | Blue/gray/black |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.