Triumph Bonneville T100 - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Triumph Bonneville T100 is a classic air-cooled twin that appeals to riders seeking authentic retro styling with modern reliability. Its 865cc engine delivers smooth, predictable power ideal for commuting and casual riding. Best known for capturing the spirit of Triumph's legendary Bonneville heritage while offering user-friendly performance and timeless design.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2009 |
| Model | Triumph Bonneville T100 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) |
| Torque | 69.00 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 5800 |
| Power | 68.00 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/80-R17 |
| Front tyre dimensions | 100/90-19 |
| Rear suspension | Chromed spring twin shocks with adjustable preload 106mm rear wheel travel |
| Front suspension | 41mm forks. 120mm travel |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3317 HP/kg |
| Dry weight | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Color options | Forest Green/New England White, Jet Black/Fusion White, Claret/Aluminium Silver |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.